KOLLUMERSWEACH – Van woensdag 11 oktober tot vrijdag 13 oktober waren er middelbare scholieren van het Openbaar Lyceum Amersfoortse Berg uit Amersfoort op landbouwwerkweek te gast bij zo’n 80 boeren door heel Fryslân. Zo was ook een 3 HAVO klas te gast bij 11 boeren in Noardeast-Fryslân.
Bij de familie Turkstra in Kollumersweach waren twee meiden uit deze klas te gast. De meiden hoefden niet vroeg op te staan om koeien te melken, de koeien worden gemolken door melkrobots, maar er zijn nog genoeg klusjes op een boerderij om te doen. Kalfjes melk geven, hokken instrooien, hokken uitmesten, boxen schoonmaken, koeien voeren, etc. En ‘s nachts kijken of er een koe moet kalven.
Tijdens de landbouwwerkweek moeten de scholieren ook schoolopdrachten maken, dat was nu een beeldverslag over het bedrijf en de omgeving. Hoe ver is de school of de supermarkt? Is er ook Wifi/internet op de boerderij? Ook hadden ze voor de bonte avond een quiz over Amersfoort bedacht voor de boeren uit Fryslân, want wat weten wij als noorderlingen nu van Amersfoort?
De meiden zijn te gast in het gezin, dus krijgen ook mee hoe de kinderen op een boerderij en op het platteland opgroeien. Ze vonden het bijzonder dat we een tafel in de keuken hadden en dat we daar altijd gezamenlijk zaten te eten, iets wat op het platteland zeer gebruikelijk is.
De boeren vinden het leuk en belangrijk om de scholieren te ontvangen en uitleg te geven over het agrarisch bedrijf en de Amersfoortse Berg is dankbaar dat de boeren al die jaren zo gastvrij zijn, om de voor hen wildvreemden in huis te ontvangen.