MARRUM – Op de Nieuweweg bij Marrum was het dinsdag en woensdag een komen en gaan van pomp-vrachtwagens. Dinsdag 15 februari werd er door medewerkers van Biogas Marrum BV een dunne fractie lekkage ontdekt. Manager Arnout de Vries licht toe: “Tijdens het openen en sluiten van kleppen is er door een manuele handeling iets misgegaan, waardoor de dunne fractie niet in de daarvoor bestemde opslagplaats belandde, maar via onze vijver op het terrein in het open water terechtkwam.”
Daarop werd dinsdag direct de FUMO en Wetterskip Fryslân ingelicht. Het waterschap heeft in overleg met het biogasbedrijf besloten om de sloten waarin de dunne fractie heeft gelekt af te dammen. Vervolgens werden verschillende pompwagens opgetrommeld om de sloten leeg te pompen. “Ook zijn we zodra het kon begonnen met baggeren. Zodoende hebben we geprobeerd de zaken in te perken, voor zover mogelijk”, voegt de manager toe. Automobilisten op de Nieuweweg zagen vanaf dinsdag al veel baggerresten op de weg liggen.
Dunne fractie is een restmateriaal van de vergisting. “Een waterige substantie waar zo goed als alle vaste stoffen uit zijn, die zitten in de dikke fractie. Dunne fractie is stikstofrijk en wordt gebruikt door boeren in de omgeving, als vervanger van kunstmest.” De lekkage heeft vermoedelijk een kleine week geduurd. Over de mogelijke schade aan de natuur is op dit moment weinig te zeggen.
De Vries over de toekomst: “Voor ons is het nu zaak de schade voor de omgeving zoveel mogelijk in te perken, dat lijkt na de analyses er goed uit te zien. Woensdagochtend hebben we met het waterschap analyses gedaan. Het water aan de hoofdwatergang ziet er een stuk beter uit, de sloten achter het bedrijf zien er goed uit. Onze focus is nu met name de sloten aan de voorkant zo schoon mogelijk te maken. Als dit allemaal gedaan is gaan we ook echt analyseren, van hoe kunnen we dit nu in de toekomst voorkomen?”