OENTSJERK – Zaterdag organiseerde Paarden Sport Vereniging Trynwâlden de minimarathon, met als hoogtepunt een wedstrijd uit de serie van het NK Koltec vierspanrijden. Normaal gesproken vindt de marathon in de zomer buiten plaats, maar in de winter worden er mini-marathons in bepaalde maneges gereden. Hierbij wordt een kleiner parcours gebruikt, waarin de snelheid en behendigheid van zowel paard als menner wordt getest.
Tekst loopt door onder de video
Voordat de wedstrijd begint, bestuderen de deelnemers het parcours zorgvuldig. Het bestaat uit pilonnen en blokken, waarbij de pilonnen gemarkeerd zijn met een rood en een wit lint, en soms een balletje. Het doel is om het balletje op de pilon te houden. Als het balletje valt, krijgt de menner strafpunten. Marathonrijden is een sport die draait om de samenwerking tussen menner en paard. Het vertrouwen tussen beide is essentieel.
“Als je geen vertrouwensband hebt met je paard, gaat het niet werken,” zegt Monte Visser, de grondlegger van het Koltec NK vierspanrijden. “Het paard moet erop vertrouwen dat de hindernis goed komt.” Visser benadrukt dat hoewel er een zweep op de kar ligt, deze zelden gebruikt wordt. “Met één klap kun je meer schade aanrichten dan je in tien jaar kunt opbouwen.”
Visser, een groot liefhebber van het vierspanrijden, nodigt iedereen uit voor de volgende mini-marathon op zaterdag 17 februari in Burgum. De wedstrijden zijn ook te volgen via de website Koltec Live.