OENTSJERK – De speciaal opgerichte werkgroep ‘Stinzen Trynwâlden’ gaat eropuit om bijzondere bloemen, de stinzenplanten, te inventariseren. Dit gebeurt onder andere bij Stania State.
Veel mensen kennen de bekendste stinzenplanten zoals sneeuwklokjes, krokussen en narcissen. Nu het voorjaar is begonnen, komen deze volop in bloei. Maar in de parken van de Trynwâlden groeien ook zeldzamere soorten, zoals de wilde hyacint, de vingerhelmbloem en de blauwe anemoon. Deze zijn te bewonderen in Park Vijversburg in Tytsjerk, Stania State en Heemstrastate in Oentsjerk en De Klinze in Aldtsjerk.
“Deze planten komen oorspronkelijk uit Zuid- en Midden-Europa en zijn hier speciaal neergezet, omdat ze zo ontzettend mooi bloeien”, vertelt Wim Haalboom van Stichting Cultuur en Landschap Trynwâlden.
Het doel van de excursie is om de ontwikkelingen van de stinzenplanten in kaart te brengen. “De bodem wordt hier goed beheerd, wat betekent dat de stinzenplanten zich verder kunnen uitbreiden,” aldus Haalboom. De werkgroep inventariseert niet alleen de aanwezige planten, maar stelt ook plannen op voor goed onderhoud en behoud.
Tekst loopt door onder de video
De werkgroep bestaat uit enthousiaste vrijwilligers die zich bezighouden met het herkennen en documenteren van stinzenplanten. In totaal zijn er zo’n twintig verschillende soorten te vinden. Johanna Procee, lid van de werkgroep, zegt: “Ik bin mei pensjoen, dus ik haw alle tiid om my mei myn grutste hobby dwaande te hâlden, planten. Fan jongs ôf oan bin ik al mei planten dwaande.”
In de komende periode blijven de planten onder nauwlettend toezicht om hun groei en bloei te stimuleren.