KOLLUMERPOMP – In het Baggerdepot nabij Kollumerpomp is Staatsbosbeheer bezig met werkzaamheden aan essen die besmet zijn met de ziekte Essentaksterfte. Vorig jaar zijn ze begonnen met de werkzaamheden in het gebied.
Het werk is tweeledig, daarom gaan ze dit jaar hiermee verder. ,,De ziekte is vooral zichtbaar in bosverband”, vertelt boswachter Jaap Kloosterhuis. De besmette bomen staan ook wel langs wegen, maar over het algemeen komt ziekte het meeste in het bos terug. Essentaksterfte is een schimmel die de essen aantast. De schimmel zorgt ervoor dat het vaatsysteem dicht wordt geknepen, waardoor de takken afsterven en uiteindelijk de hele boom afsterft. Voordat het zover is, is de boom al erg verzwakt.
Dit komt doordat de boom een aantasting krijgt van een secundaire aantasting door honingzwam, dit is een schimmel die de wortels aantast. Als dit het geval is, kan de boom zonder aankondiging en zonder dat je het ziet, zo omvallen. Staatsbosbeheer wil dit zoveel mogelijk voorkomen en haalt daarom de meeste bomen weg ,,Alle bomen die op een pad vallen, halen we sowieso weg. Deze liggen ook in de weg voor wandelaars in het gebied.” Tegen deze ziekte kan Staatsbosbeheer weinig doen ,,Van die essentak kunnen ze niet herstellen”, vertelt Jaap, de enige oplossing is om de bomen weg te halen. Als compensatie planten ze in het gebied weer opnieuw bomen aan met gemengd plantsoen.