De brandweer van Kollum heeft zondagavond via Twitter zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over Veiligheidsregio Fryslân. “Het voelt net of we genaaid worden… Zo gaan ze met vrijwilligers om. Trieste boel!” is een van de berichten van een van de leden van de vrijwillige brandweer Kollum die zondagavond op Twitter verscheen. Aanleiding is dat de veiligheid in de regio in geding is gekomen.
Net voor de jaarwisseling van 2012 zijn de brandweer uitrukgebieden drastisch veranderd maar dit pakt voor de veiligheid niet overal goed uit. Doelstelling was dat niet de gemeentegrenzen de regio’s voor de brandweer bepaalden, maar het dichtbij zijnde korps het eerste hulp moest bieden. Maar met het indelen van de nieuwe gebieden zijn zeer veel fouten gemaakt, waardoor de burger niet de snelste hulp krijgt die men mag verwachten.
Deze fouten werden uiteindelijk erkend en terug gedraaid, zo leek alles weer in orde te zijn. Niets blijkt minder waar, zondagavond bleek dat er niks is terug gedraaid. De brandweer van het Groningse Zoutkamp moest uitrukken naar een melding van een klem geraakt kalf in een stal net buiten Kollumerpomp. Dit gebied was van oudsher voor de verzorging van brandweer Kollum, het dichtstbijzijnde korps.
De brandweer van Zoutkamp heeft het kalf vakkundig weten te bevrijden, iets waar de veehouder zeer blij mee was, maar de hulp had enkele minuten eerder kunnen plaats vinden, mits het dichtbij zijnde korps was gealarmeerd. Maakt enkele minuten dan wat uit? Zeker! Elke seconde telt, zeker als er iemand moet worden gered uit een woning die in brand staat of een zwaar gewond uit een auto moet worden bevrijd. Dat brandweer Kollum deze eerste hulp in hun eigen nabije regio niet mag bieden raakt de vrijwilligers in hun hart.
De brandweervrijwilligers in Kollum voelen zich bedrogen, vooral omdat hun werd verteld dat ze hun “eigen” gebied weer terug hadden gekregen en alle fouten waren hersteld. Dat dit dus een “zoethoudertje” blijkt te zijn maakt de korpsleden boos en gedemotiveerd.