DE WESTEREEN – Zaterdag 29 augustus 2020 zat de uitzending van de Weekend Nieuwsshow weer boordevol nieuwsgierige onderwerpen. Zo spraken we met Siepie Hylkema over het taalproject van Humanitas en met Foeke Dijkstra over de Trekkerbehendigheidswedstrijd in Oudwoude. Wethouder Jelle Boerema van de gemeente Noardeast-Fryslân bracht ons op de hoogte van de plannen die er zijn voor de invulling van de Museumhaven in Dokkum. Zes historische schepen moeten invulling geven en bijdragen aan de nautische sfeer en levendigheid in de stad.
De uitzending begon met een gesprek met promovendus Bart Hoogeboom. Hij vertelde over zijn onderzoek in Noordoost Fryslân. Hij keek naar de beleidstraditie en de grootste impact hiervan. ,,Lange tijd hebben ze in NOF vastgehouden aan het vaste beleid. In de jaren 90 kwam pas voortgang in het industriebeleid. De Sintrale As was een goede zet!” De subsidieregeling Versnellingsagenda Noordoost-Fryslan is van 1 t/m 31 september weer opgensteld. Het gaat elke keer weer om een nieuwe ’tender’. Je mag voor 65% subsidie aanvragen voor een idee, de andere 35% moet je zelf bekostigen. ,,Als je een idee hebt, neem dan even contact met ons op. Wij kunnen de mensen helpen en weten precies de in’s en out’s en kunnen meedenken”, vertelde Jan Haakma, programmamaker bij Qop.
De Ondernemer van de Week was Leen Bosgraaf autopoetsservice. ,,Alles wat cosmetisch is aan een auto en poetsbaar is, kunnen wij behandelen. Wij verkopen in principe geen ‘nee’ en dat is wel het unieke aan ons bedrijf. Elke dag is bijzonder en geen dag hetzelfde,” aldus Leen Bosgraaf. Op zaterdag 5 september staat de Trekkerbehendigheidswedstrijd op het programma. Mede-organisator Foeke Dijkstra zei het volgende hierover: ,,Wij willen als feestcommissie Oudwoude toch iets organiseren. Normaal gesproken is de wedstrijd op het feestterein, maar deze locatie had teveel haken en ogen, daarom is de route nu door het dorp. We proberen samen met de gemeente om het door te laten gaan, maar we hebben maandag opnieuw overleg, dan volgt ook de definitieve beslissing.”
De collecteweek voor het KWF start 30 augustus, maar zal niet zo gaan als voorheen. Er zal gebruikt worden gemaakt van een donatiekaart. ,,We gaan ook collecteren via een Whatsapplink. Onderzoek is namelijk heel erg belangrijk naar deze ziekte. Iedereen krijgt er mee te maken, in zijn/haar omgeving. Wij hebben het nog nooit op deze manier geprobeerd. Of deze manier beter is? Dat moeten we ervaren”, zei Tjitske Dijkstra, voorzitter van Âld Dongeradeel. Siepie Hylkema van Humanitas kwam langs in de studio om te praten over het taalproject, waarvoor zij vrijwilligers zoeken. ,,Het is heel belangrijk dat kinderen goed kunnen lezen. Als een vrijwilliger een uurtje met een kind leest per week, zie je al zoveel verschil. Het is maar een kleine moeite. Toch is het niet makkelijk om vrijwilligers te vinden.”
Prijsvraagsponsor deze week is Dierenspeciaalzaak Pets en Co Broekema uit Dokkum en Damwâld. Zij sponsoren een leuk pakketje voor de hond. De prijsvraag (foto) volgt in de loop van de week op rtvnof.nl. Finaliste Miss Nederland Sophie Alink ondergaat haar huidbehandelingen bij Huidinstituut Puur in Kollum. Doriena Jousma is erg enthousiast. ,,Ze is nu twee keer geweest. Het is leuk om een keer mee te maken, toch even anders dan normaal. Maar ik ben blij met al mijn klanten!” Houtkachel gebruikers krijgen te maken met Eco2022. in Nederland is deze regelgeving vervroegd naar 2020. Harrie Nuveld van Wijma Haarden gaf tekst en uitleg: ,,We moeten simpel gezegd uitstoot verminderen. En dat moeten we met zijn allen doen, dus ook met de gemeente Dantumadiel.”
Sinds 2015 is er gesproken over de aanleg van een Dierenweide in Buitenpost. Nu is het eindelijk zover. ,,De plek dient als ontmoetingsplek. Er verblijven twee alpaca’s, een aantal kippen, konijnen en mandarijneenden. We zijn nu klaar, er komen geen andere dieren meer bij”, vertelde Douwe van Oosten van Stichting Dierenweide Buitenpost. Jellie Westra (62 jaar) is sinds 2003 in het bezit van een bijbeltje dat van haar vader is geweest. Hij droeg het bij zich in Nederlands-Indië. Ze wil graag in gesprek komen met leeftijdsgenoten, die ook een vader hadden die soldaat daar was. ,,Zo was er onder andere geen hulp na afloop van de regering en ik ben heel benieuwd hoe het voor andere vrouwen en kinderen was”, legde Jellie uit. Dier onder Dak in Dokkum heeft het momenteel moeilijk. ,,Wij zijn momenteel dicht en hebben alleen op afspraak de deur open. Bezoekers en ook wij hebben dan een mondkapje op. Ze kunnen dan één voor één kijken. Wij merken geen toename door de coronatijd,” aldus Els Wiersma.