Statenjacht ?Friso?zaterdag in Dokkum

di. 8 mei · 00:002007 · 00:00 · Archief RTV NOF

Het statenjacht “Friso” komt a.s. zaterdag naar Dokkum voor de opening van het Friese jaar van de molens.

Het statenjacht “Friso” komt a.s. zaterdag naar Dokkum voor de opening van het Friese jaar van de molens. In de eerste plaats omdat de opening hiervan wordt verricht door de Friese Commissaris van de Koningin, drs. Ed Nijpels. Maar ook omdat er vanwege de windkracht een directe link wordt gelegd tussen molens en zeilschepen.


Aan het bolwerk tussen de beide molens meren naast het statenjacht ook diverse schepen van de Watersportvereniging Dokkum aan, waaronder enkele historische. Deze schepen halen om 14.00 uur het statenjacht op officiële wijze binnen. Het statenjacht de ‘Friso’ (genoemd naar de stamvader der Friezen, de legendarische koning Friso) is één van de bekendste ronde (platbodem-) jachten in Nederland. Het schip heeft een boeiende historie. Sinds de bouw in 1894 op de werf van de befaamde boeierbouwer Eeltje Holtrop van der Zee (‘Eeltsjebaas’) in Joure, heeft de boeier veel omzwervingen gemaakt. Na zestig jaar werd de ‘Friso’ naar Fryslân teruggehaald als Statenjacht. De ‘Friso’ is de grootste boeier die ‘Eeltsjebaas’ ooit heeft gebouwd. Aanvankelijk werd het gebruikt als plezierjacht van de toenmalige Commissaris der Koningin, Mr. B.Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. Het jacht kostte in totaal fl 5.250,- en bevatte zelfs een onderwatertoilet, voor die tijd een bijzondere luxe. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog werd er voor het eerst een motor in het schip geplaatst. Tot die tijd had het een schip zich uitsluitend met windkracht voortbewogen.
 
De officiële opening van het Friese jaar van de Molens wordt op deze Nationale Molendag even na half vier verricht door CdK Ed Nijpels. De stedelijke harmonie Dockum speelt bij deze gelegenheid de speciaal gecomponeerde ‘Molenmars’. Vanwege de molendag zijn de beide Dokkumer molens echter al de hele dag geopend, worden er pannenkoeken gebakken, is er een kleurwedstrijd voor de jeugd, draaien er ’s middags gratis draaimolens en is er live muziek. Verder zijn bij molen Zeldenrust molen-modellen te zien van Jan Wüst en is er de foto-expositie ‘Tik van de Molen’.


© foto: Jan Beets

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.