De sneeuwval van afgelopen nacht heeft voor veel chaos in Noordoost-Friesland gezorgd. Vrijwel alle wegen zijn slecht begaanbaar, dit geldt voor zowel rijkswegen als provinciale- en gemeentelijk wegen. De politie adviseert mensen die niet de weg op hoeven, voorlopig thuis te blijven.
Mensen die toch de weg op gaan moeten rekening houden met gladheid en hevige sneeuwval. Ook rijden de bussen in de omgeving niet of niet op tijd. Reizigers dienen rekeningen te houden met vertragingen en het uitvallen van lijndiensten. De treinen rijden wel, maar met vertraging.
Rijkswaterstaat kan de sneeuwval niet aan. Alle strooi- en schuifwagens zijn ingezet maar dit heeft nauwelijks effect. Omdat er vannacht weinig verkeer was is het zout niet ingereden. Doordat de temperatuur niet boven nul komt blijft de sneeuw gevaarlijk liggen en dit zorgt voor gevaarlijke situaties.
Woensdagochtend vroeg werden al enkele slippartijen en aanrijdingen gemeld in onder andere Burgum en Veenwouden. Postbodes gaan vandaag de weg niet op, rouwbrieven worden wel bezorgd. Diverse scholen, waaronder de MAVO de Saad in Damwoude, zijn gesloten.
Interzorg Thuiszorg Ferwert heeft alle medewerkers opgeroepen om haar cliënten van zorg te kunnen voorzien. “Medewerkers zijn per dorp waar men woonachtig is ingezet en banen zich lopend en scheppend een weg naar de cliënten. Sommige medewerkers hebben hun echtgenoot ingeschakeld om hen te assisteren met sneeuwscheppen bij cliënten die buiten de dorpen wonen. Kortom…. De handen worden ineengeslagen en geen sneeuwberg is te hoog”, aldus Jan de Vries van Interzorg Ferwert.
De voorzitter van Provinciale Staten, drs. E.H.T.M. Nijpels heeft alle bijeenkomsten van Provinciale Staten op 2 maart in verband met de sneeuwval afgelast. Dat betekent dat de vergaderingen van Presidium (16.00 uur) en Commissie Boarger en Mienskip (20.30 uur) niet doorgaan. Ook een drietal besloten bijeenkomsten van de Commissie B&M om 17.30, 18.30 en 19.30 uur zullen niet doorgaan.
Ook heeft het telefoonverkeer in de regio 0519 en 0511 last van het winterweer. Doordat er veel tegelijk gebeld word kan de centrale het niet aan.
De brandweer wil een oproep doen aan eigenaren en bewoners van boerderijen om de sneeuw van de daken te halen, met name van veestallen en ligboxstallen. Het moge duidelijk zijn dat het gewicht van de sneeuw groot kan zijn en dus sneeuwvrije daken het beste zijn. De sneeuw kan dan vanaf de grond worden opgeruimd door middel van panlatten en een T-constructie. Zo kan de sneeuw rustig naar beneden worden getrokken. Het is niet aan te bevelen om zelf het dak op te gaan. Dan wordt het gewicht immers alleen maar groter.