Eneco komt in Japanse handen. Het energiebedrijf wordt voor 4,1 miljard euro overgenomen door windmolen- en batterijfabrikant Mitsubishi en energiebedrijf Chubu. Eneco is nu nog eigendom van 44 Nederlandse gemeenten, waaronder Noardeast-Fryslân, Ameland, Schiermonnikoog en Achtkarspelen. Zij ontvangen een flinke uitkering (hoger dan verwacht) door de verkoop.
Het college van Noardeast-Fryslân heeft in de perspectiefnota 2020-2023 bedacht om haar aandelen van het energiebedrijf Eneco te verkopen. De waarde daarvan werd geschat op zo’n 16,5 miljoen euro, maar met deze deal lijkt de gemeente een flink hogere uitkering te kunnen verwachten. De 44 gemeenten die momenteel de stukken in handen hebben, krijgen de komende periode de mogelijkheid om tot verkoop over te gaan.
De overname betekent dat twee andere consortia achter het net vissen. Dat ging om enerzijds Shell en pensioenfonds PGGM en anderzijds Rabobank en investeerder KKR. De Japanners boden naar verluidt meer. De waarde van Eneco werd geraamd op 3 miljard euro. Eneco blijft in tact als zelfstandig Nederlands energiebedrijf en blijft het hoofdkantoor in Rotterdam. Mitsubishi belooft verder de merken van Eneco ongewijzigd te houden, ook gaan er geen banen verloren onder de 3.000 werknemers.