De afdelingen FNV Bouw en PvdA Achtkarspelen organiseren een avond om plannen te bedenken die de crisis in de gemeente Achtkarspelen het hoofd moeten bieden.De voorzitter van FNV bouw Joop de Haan benadrukte in zijn openingswoord dat de beide organisaties zich zorgen maken over de hoge werkloosheid, de stilliggende bouw en de stagnerende huizenmarkt in Achtkarspelen. Veel mensen in Achtkarspelen zijn afhankelijk van werk in de bouw. Ondanks het lage gemiddelde inkomen is er toch veel eigen woningbezit.
Wytse Douma, vakbondsvrijwilliger; o.m. voorzitter van FNV Bouw Friesland en bondsraad lid, schetste de gevolgen van de crisis voor werkgevers, werknemers, de verhouding tussen die beiden en de maatschappelijke gevolgen: ‘De gevolgen zijn op al deze terreinen uitermate negatief. Uitzonderingen daargelaten, kan men zeggen dat de verhoudingen tussen werkgever en werknemer op scherp staan. Niet-naleving van de cao, opkomen voor je rechten, wanneer werknemers dat al durven, leidt vaak tot sancties. Ook door het groot aantal faillissementen en ontslagen is er een angstcultuur op de bouw ontstaan. de maatschappelijke gevolgen zijn zo mogelijk nog groter. Voedselbanken die steeds meer aanvragen krijgen, hebben het moeilijk om aan genoeg eten te komen. Schuldsanering, werken in de bijstand zijn slechts een greep uit de signalen die men kan zien’.
Foppe Land, hoofd inkoop van VDM, schetste de problemen waar een bouwbedrijf tegenaan loopt in de crisis: ‘Hoewel de orderportefeuille goed gevuld was, is die leeggestroomd na het invoeren van de verhuurdersheffing. Het bouwbedrijf VDM, 130 jaar oud, is met 160 medewerkers één van de grotere werkgevers in Achtkarspelen. De crisis drukt erg op de aanbestedingsprijzen. Andere knelpunten bij nieuwbouw zijn geld lenen bij de bank en dure bouwgrond. De regelgeving rond het bouwen van woningen zou simpeler kunnen. VDM heeft een starterswoning ontwikkeld voor de prijs van € 82.000,- kant en klaar opgeleverd met tegels, vloerbedekking en gordijnen. Dit concept wordt op de markt gezet onder de naam TIMM. Er wordt met gemeenten onderhandeld over de grondprijs, die niet hoger mag zijn dan € 20.000,-. Dan heeft men een woning voor € 102.000,-. Particulieren met eigen grondbezit komen natuurlijk ook in aanmerking. Ook het renoveren van bestaande woningen met bijvoorbeeld een nieuwe buitenschil tot een energieneutraal A++ label bestaat tot de mogelijkheid.Voor de financiering kan men kijken naar de € 300 miljoen NUON-geld die de provincie wil steken in concrete plannen om de economie te versterken. Investeren in betaalbare woningen en slimme energievoorzieningen’.
Na de inleidingen hebben de aanwezigen in groepjes ideeën bedacht die een antwoord moeten vormen op de crisis in de bouw in de gemeente Achtkarspelen. Na een brainstormsessies in de groepen waren er veel ideeen om de bouw in de gemeente Achtkarspelen los te trekken.
Voorzitter Joop de Haan van FNV bouw afdeling Achtkarspelen eindigde de avond en beloofde de aanwezigen dat de afdeling van FNV bouw alle ideeen die zijn aangeleverd op deze avond gaat opnemen in het plan van de gemeente Achtkarspelen. Dit plan zal ongeveer in september aan burgemeester en wethouders en alle raadsleden worden aangeboden.