Dinsdagmiddag is door de Toezichtskring Natuurhandhaving de evaluatie van het project Toezicht en Handhaving Alde Feanen 2007 gepresenteerd. Positief is een kleine vermindering van de hinder en overlast door beter en gerichter toezicht. Intensivering van de samenwerking op het gebied van watertoezicht kan dit nog een extra impuls geven. Negatief punt is de stijging van het aantal snelheidsovertredingen. De aanwijzing van een snelvaargebied wordt aanbevolen.
Samenwerking leidt tot resultaten
Het project Toezicht en Handhaving Alde Feanen behelst het toezicht op de Alde Feanen, uitgebreid met toezicht op het Burgummermar, de Grote Wielen en het water rondom Leeuwarden Zuid en Terherne. Het doel is het voorkomen en bestrijden van alle vormen van overlast, handhaving en toezicht op de rust- en stiltegebieden en afgesloten natuurgebieden, opsporing en strafrechtelijke afhandeling van overtredingen van de natuur-, veld- en milieuwetgeving. Speerpunten zijn onder andere het snelvaren, alcoholgebruik, visstroperij en verstoring van vogels. In het voorjaar werd geïnvesteerd in de kennis van de bezoekers en bewoners van het toezichtgebied.
Er werd voorlichting gegeven over de Natura 2000 gebieden en de wettelijke regels op het gebied van watersport en visserij. Verder werden het gehele seizoen vaarsurveillances uitgevoerd door de politie Fryslân (zo’n 1.100 uren) en een opsporingsambtenaar van het Fryske Gea (ruim 500 uren). Daarbij werd samengewerkt met Provinciale Waterstaat en andere partners in de Toezichtkring. Gedurende de zomermaanden werd nadrukkelijk samengewerkt met het regionale project Zomerwatertoezicht 2007. Hierdoor ontstond eenduidig beleid en een gelijke werkwijze van de controlerende instanties. Om deze voordelen verder uit te buiten, wordt voorgesteld de samenwerking binnen de watergerelateerde projecten zoals het Zomerwatertoezicht en projecten van de Toezichtkring Natuurhandhaving stevig te intensiveren.
Te hoge belasting op natuurgebieden
De ervaringen van de controleurs geven aan dat het gestaag “rustiger” wordt in de Alde Feanen. Aan de doelstelling werd voldaan: feitelijk minder hinder en verstoring. Er zijn meer personen gecontroleerd/aangesproken terwijl het aantal geconstateerde overtredingen licht daalde. In 2007 werden 255 processen-verbaal opgemaakt, ongeveer 10% meer dan in 2006. Deze stijging kwam vooral door de gerichte aanpak van vaarovertredingen in voorseizoen en het aantal snelheidsovertredingen op het water, 225.
Voorlichting en een repressieve aanpak blijven hard nodig. Steeds meer nieuwe woonwijken worden langs of aan het water gebouwd. Meestal duurdere woningen, waarbij één of meerdere boten voor de deur niet ongebruikelijk zijn. Zo wordt op dit moment een bouwplan ontwikkeld, grenzend aan het natuurgebied de Grote Wielen. Het bouwplan, met veel wonen aan het water, zal de belasting op dat gebied vergroten. Daarop dient op voorhand te worden ingespeeld. Om niet alleen dit gebied maar ook de Alde Feanen, het Burgummermar en de Natura 2000 gebieden te ontlasten, is het wenselijkheid om een snelvaargebied in het noorden van de provincie aan te wijzen.