Dansende hazen in de voortuin, ús mem had dit zo prachtig gevonden!”, met deze uitspraak opent Jeltsje van der Zwaag de tentoonstelling ‘It Ferhaal fan de Oranjes’ zaterdag 5 mei in haar ouderlijk huis, ‘It Lytse Slot in Veenklooster. Mem Grietje van der Zwaag-Pilot had gedurende haar leven een enorme en zeer gevarieerde Oranjeverzameling opgebouwd, samen met foto’s van Bearn Bilker is de expositie samengesteld.
De grote tuindeuren staan open, op het terras zitten bezoekers genoeglijk aan een kopje thee, te genieten van het heerlijk zonnige weer en de sfeervolle muziek van het MichtaM ensemble onder leiding van Dirk Jan Apoll. Bearn Bilker, Oranjekenner bij uitstek, heeft een groep bezoekers meegenomen voor een rondleiding door het statige huis. Er hangen foto’s uit de omvangrijke collectie van de heer Bilker zelf, hij heeft een kleine selectie weten te maken uit maar liefst 2000 fotos. Bilker, oorspronkelijk vooral geïnteresseerd in de Duitse Adel, weet van onze eigen Oranjes ontzettend veel te vertellen. Voor de tentoonstelling beperkt hij zich tot de periode 1890 en 1918, een vrij korte periode waarin er binnen het koningshuis ontzettend veel gebeurt, waar Bilker zichtbaar genietend, zeer boeiend over weet te vertellen.
In de verschillende kamers zijn heel uiteenlopende zaken te bekijken. De foto’s geven de rode draad aan, een passende postzegelverzameling Borrius van der Veen geeft een helder overzicht van de postzegels, waarop, natuurlijk de Oranjes ook veelvuldig zijn afgebeeld.
Leerlingen van het Lauwers College in Kollum hebben hun eigen beeld gegeven aan de Oranjes. De opdracht: een modern staatsieportret, betekende duiken in de wereld van een koning, vooral veel koninginnen, mooie jurken, kronen en een hermelijnen koningsmantel. Gedurende 8 weken is er hard gewerkt aan de verschillende werken. Elke leerling heeft zijn eigen voorkeuren, interesses weten te verweven in zijn schilderij. Een hele verrassende kijk op het koningshuis leverde dit op, geen beeld gelijk.
De tentoonstelling is vanaf 5 t/m 26 mei 2018 iedere vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur te bezichtigen, waarbij Bearn Bilker rondleidingen verzorgt. De toegang is 4,00 euro per persoon en uiteraard staat de koffie/thee klaar.