DUITSLAND – Op 20-jarige leeftijd is oud Wereldkampioen Totilas in de nacht van zondag op maandag overleden, dat bevestigen zijn ruiter Matthias Rath en de Nederlandse paardensportbond KNHS. Totilas heeft een koliek gehad en is nog met spoed geopereerd maar heeft het niet gered.
Totilas werd gefokt door Jan en Anna Schuil uit Broeksterwâld. In 2011 ontvingen de paardenfokkers de paardensportprijs ‘de Guds’ voor hun doorzettingsvermogen en inzicht op fokkerijgebied. De zwarte dressuurhengst ontwikkelde zich met Edward Gal tot een fenomeen in de dressuursport.
Kortgeleden zag Gal nog terug op zijn tijd met Totilas. “Mensen hadden nog nooit zoiets gezien, dat een paard zo kon lopen. Ze noemden het niet voor niets ‘niet van deze wereld’. Zelf wende je eraan. Maar iedere keer na een wedstrijd, als je de commentaren hoorde en las, dan besefte je wel dat het heel bijzonder was.
Ik kreeg na afloop ook van juryleden wel eens te horen dat ze kippenvel kregen en tranen in de ogen omdat we ze zo geraakt hadden. Soms had ik dat zelf ook wel. Dat een proef zo goed op de muziek paste, dat ik het gevoel kreeg van: wauw, zo moet het zijn.”
In 2009 veroverde Totilas goud op het EK in Windsor en een jaar later wonnen ze de wereldbekerfinale en was er drie keer goud op het Wereldkampioenschap in Kentucky. Eind 2010 werd Totilas voor 11,2 miljoen euro verkocht aan de Duitser Paul Schockemöhle.