De Kampioen: Rijperkerk (2004) · Foto('s): Sietse-Jan Smidstra en Yuri de Groot
  Sietse-Jan Smidstra en Yuri de Groot

De Kampioen: Rijperkerk (2004)

zondag 16 februari 2025

RYPTSJERK – Het is dinsdagavond, 4 juni 2013. Op het Stienser sportpark It Gryn staat Rijperkerk-speler Rinze Scholte bij de penaltystip klaar om de achtste strafschop voor zijn ploeg te gaan nemen. De druk op Scholte’s schouders is enorm. Een halve minuut eerder heeft hij samen met de twaalfhonderd andere aanwezigen de achtste elfmetertrap van SC Stiens op de lat uiteen zien spatten. Bij een stand van 5-5 ligt het lot ligt nu in handen van de nooit verzakende verdediger. Scoort Scholte, dan is Rijperkerk voor het eerst in de clubhistorie tweedeklasser. Bij elk ander resultaat krijgt de strafschoppenreeks een vervolg. Terwijl heel voetbalminnend Ryptsjerk de adem inhoudt begint Scholte aan zijn aanloop, seconden later klinkt het laatste fluitsignaal van arbiter Fledderus en tuimelen de spelers van Rijperkerk uit dolle vreugde over elkaar heen.

Rijperkerk in de tweede klasse! Wie dit een decennium eerder had voorspeld was voor gek verklaard. Gehinderd door de smalle selecties waarmee gewerkt moet worden komt de voetbaltrots van het nog geen achthonderd inwoners tellende dorpje vanaf 1997 in een vrije val terecht die de club na drie opeenvolgende degradaties in de zesde klasse doet belanden. Clashes tegen de buren van Hardegarijp en Trynwâldster Boys zijn dan verleden tijd. In plaats daarvan worden er derby’s gespeeld tegen Jistrum en Suawoude, streekgenoten van bescheidener allooi.

Dat is even slikken uiteraard, maar bij vv Rijperkerk raken ze niet gauw in de war. In de krochten van het amateurvoetbal krijgt de doorbrekende jeugd – die er met spelers als Johan Nijp, Roelof Abbring, Sietse-Jan Smidstra, Rutger Bosch, Anne-Jan Veninga en Joute van der Meulen volop is – alle tijd om te rijpen. Een bescheiden klassering op het zevende amateurniveau wordt in 2001 voor lief genomen en beoordeeld als leergeld. Leergeld dat zich een jaar later optimaal terugbetaalt: met Hurdegariper Dennis Zijlstra als welkome aanwinst voetbalt het sterk verjongde vlaggenschip zich in 2002 via een tweeluik met TOP’63 uit de zesde klasse.

Een treetje hoger hebben de manschappen van trainer Pieter Allema het lastig. Voetballend gezien kunnen “de Protters” in de vijfde klasse prima mee, het ontbreken van ervaring doet zich meer dan eens gelden. Groot is daarom de vreugde wanneer Yuri de Groot na zes jaar voor buurman Hardegarijp gespeeld te hebben in 2003 terugkeert op het oude nest. Wat de vereniging ook zeker geen windeieren legt is dat oud-keeper Niels Bloembergen zijn Freeway-bandgenoot Ed Schreuder overhaalt om voor Rijperkerk te gaan voetballen. Strooiend met assists en regelmatig scorend zal de oud-speler van Heerenveense Boys en Akkrum in zijn nieuwe omgeving van grote meerwaarde zijn.

Met Yuri de Groot en Ed Schreuder in de gelederen staat er geen maat op Rijperkerk. Dat de komst van de routiniers een wereld van verschil maakt, blijkt direct bij de start van het nieuwe seizoen. In Nij Beets, waar nog geen vijf maanden eerder kansloos met 4-1 werd verloren, wordt gastheer Blue Boys op een 0-6 nederlaag getrakteerd. Uithalen als deze zijn geen uitzondering in de voetbaljaargang 2003-2004, zo wordt bij Wilper Boys met 1-7 gewonnen en krijgt ook Grootegast in eigen huis met een 1-6 nederlaag een ongenadig pak slaag. Met her en der een gelijkspelletje en verder louter overwinningen voert Rijperkerk aldoor het klassement aan. Als in speelronde 19 Wilper Boys met een 10-0 nederlaag op zak naar huis wordt gestuurd en concurrent Ternaard averij oploopt bij Suameer kan Rijperkerk de titel ruiken. Nog één puntje is er nodig om de kampioensvlag te hijsen. Dat punt kan er komen tegen gemeentegenoot Suameer. Een pikante tegenstander, met name voor hoofdtrainer Pieter Allema die net een contract heeft getekend dat hem na de zomer aan de heidebewoners bindt.

Uiteraard, ook als Rijperkerk verliest van Suameer is er geen man overboord. Tot het competitieslot wachten er nog twee volle speelronden. Toch, in eigen huis kampioen worden is altijd het leukst en daarom wordt er in Ryptsjerk op zaterdag de 17de april van het jaar 2004 niets aan het toeval overgelaten. Bier is in overvloed aanwezig, de platte kar staat klaar en ook de plaatselijke blaaskapel is geregeld voor na de wedstrijd. Leuke bijkomstigheid is dat er een aangenaam voorjaarszonnetje schijnt. In groten getale is de plaatselijke bevolking op het kampioensduel afgekomen. Verwacht wordt niets anders dan een overwinning en die komt er ook. Doelpunten van Rutger Bosch, routinier Murk Vogel en – uiteraard – goalgetter Joute van der Meulen bezorgen de wit-blauwen een 3-0 zege en het kampioenschap.

De titel van 2004 markeert het laatste kampioenschap, maar dus zeker niet het laatste succes van Rijperkerk 1. Vier jaar nadat in Marknesse een weg uit de vierde klasse wordt gevonden vindt in 2013 het absolute hoogtepunt plaats als de Ryptsjerkster voetbalclub – met inmiddels weer nieuwe talenten zoals Redmer Jorna, Johannes Meijer en Mark Hendriks in de selectie – na de vierde promotie in elf jaar tijd in de tweede klasse terecht komt.

Vier promoties in elf jaar tijd! Bij opmarsen als dat zijn in amateurvoetballand doorgaans geldschieters betrokken. Rondom It Prottersnêst zijn die in geen velden of wegen te bekennen. Geen stiekeme betalingen derhalve. Gezelligheid, dát is bij de kleine dorpsclub de trekpleister! Elk lid is welkom, elk lid betaalt ook gewoon contributie. Zo ook de van Hardegarijp overgekomen versterkingen Rinze Scholte en Stefan Jeurink, alsmede het contigent uit de Trynwâlden dat in 2018 aan komt waaien als er bij de fusieclub aldaar onrust ontstaat over de te varen koers.

Die Trynwâldster aanwas is er medeverantwoordelijk voor dat Rijperkerk heden ten dage nog steeds op het respectabele niveau van de derde klasse uitkomt. Wat heet: in 2024 wordt zelfs opnieuw de finale gehaald om promotie naar de tweede klasse. Een stunt zoals in 2013 zit er deze keer niet in. Op het veld van FC Wolvega blijkt het Zwolse Be Quick’28 een maatje te groot. Jammer, maar bij de Friezen worden er weinig tranen om gelaten. Veelzeggend is het daverende applaus dat de voetballers ten deel valt als ze uren na de verloren finale op het Ryptsjerkster dorpsfeest arriveren. Dat een gemiste promotie niet het einde van de wereld is weet men bij Rijperkerk maar al te goed. Nauwelijks een halfjaar eerder wordt de vereniging met een veel groter verlies geconfronteerd als Roelof Abbring – clubman en speler van de kampioensploeg van 2004 – op slechts 46-jarige leeftijd overlijdt.

Wie de ranglijst van dit moment erbij pakt constateert dat een promotie wellicht niet wenselijk was geweest. In de derde klasse bivakkeert Rijperkerk anno 2025 net boven een herkansersplek. Gevoetbald wordt er nog steeds met een aantal jongens dat erbij was toen er tussen 2013 en 2015 in de tweede klasse werd geacteerd. Aangezien dit dus alweer meer dan tien jaar geleden is, spreekt het voor zich dat deze mannen op leeftijd beginnen te raken. Het wachten is nu op de doorbraak van nieuwe talenten. Die talenten zijn er, maar hebben tijd nodig. Tijd die ze in Ryptsjerk zeker zullen krijgen. Dat het loont om geduld te hebben met doorbrekende jeugdvoetballers, dat heeft het verleden Rijperkerk wel geleerd.

Op deze foto de laatste kampioensploeg van Rijperkerk, die van 2004. Staand, van links naar rechts: Fokke Boringa (elftalleider), Wietze-Jelle de Jager (grensrechter), Rutger Bosch, Hans Nijp, Lolke Wierda, Yuri de Groot, Rutger Wagenaar, Dennis Zijlstra, Sietse-Jan Smidstra, Erik Pieters en Rintje Raap. Onder, van links naar rechts: Pieter Kingsbergen, Goffe Venema, Roelof Abbring, Joute van der Meulen, Ed Schreuder, Murk Vogel, Anne-Jan Veninga en Jentje Vogel (grensrechter). Voor: Pieter Allema (hoofdtrainer)

Bron: Op Friese Velden, foto met speciale dank aan Sietse-Jan Smidstra en Yuri de Groot.

Auteur: Op Friese Velden
Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
  0511-441202 of   nieuws@rtvnof.nl.

VANDAAG OP DE RADIO

105.0 - 105.8 - 107.0 - 107.3 - 107.8 FM
  • 00:00 - 07:00
    It lûd fan Stêd, Waad en Wâlden
    Non-stop muziek met (regio)nieuws en weer.
  • 07:00 - 08:00
    Harteklanken
    Non-stop
  • 08:00 - 10:00
    Klankbord
    Geestelijk verzoekplaten programma
  • 10:00 - 12:00
    Op 'e Hichte
    Nieuws uit Achtkarspelen & Tytsjerksteradiel
  • 12:00 - 14:00
    De Weekend Nieuwsshow
    Nieuws uit Dantumadiel & Noardeast-Fryslân
  • 14:00 - 18:00
    Rûnwei Sport
    Live verslag van sport uit de streek
  • 18:00 - 20:00
    Hollandse Toppers
    Tinus Kempenaar
  • 20:00 - 22:00
    Hollands op zijn Best
    Joege en Jikke
  • 22:00 - 00:00
    Hit Tijdmachine
    Dicky Denkers
© 1989 - 2025 RTVNOF · Contact · Tip de redactie · Ingezonden brieven · Disclaimer · Privacy Statement RTV NOF · Vrijwilliger worden?