ALDTSJERK – Honderden mensen hebben zondagmiddag bij De Klinze in Aldtsjerk twee Canadese veteranen geëerd. Art Boon en Jim Parks, beiden 97 jaar, doen deze dagen in de provincie verschillende plekken aan waar ze de bevrijding vieren.
Bij de lange oprit naar De Klinze staan honderden mensen. Allemaal hebben ze een Fries-Canadese vlag gekregen. Wanneer Art Boon en Jim Parks in een oude legerjeep aan komen rijden klinkt er applaus en gejuich.
Bekijk een impressie van de middag bij de Klinze hieronder
Veteranen van D-Day
Boon en Parks kwamen in 1944 tijdens D-Day aan land in Frankrijk. Een jaar later waren ze ook aanwezig bij de bevrijding van Fryslân. De beide mannen genieten zichtbaar. Ze geven handen en ‘high fives’. “It is just good to be back, it is so nice here”, zegt Parks. De veteraan moet bij het uitstappen geholpen worden, maar is nog scherp genoeg om op het podium te poseren met twee zangeressen.
Groot feest
De organisatie heeft een groot feest georganiseerd. Rondom staan oude legervoertuigen en zijn er kraampjes waar een hapje of drankje gekocht kunnen worden. Dick Jansen staat bij de ingang en deelt vlaggen uit. Een oudere vrouw neemt de vlag graag aan: “Ik heb het meegemaakt, als klein meisje”, vertelt ze. “Ik zie het nog voor me, in Ysbrechtum. Ik was vier jaar oud. Een stel Canadezen, daar moest je heen.” Dat is ook de reden waarom ze er nu weer is. “Omdat het nog kan”.
“Je kunt aan haar merken wat de impact geweest is”, zegt Dick Jansen terwijl hij de vlaggen uitdeelt. “Zij weet het nu nog. Het is ook belangrijk dat mensen van alle leeftijden hier zijn. Ze zien het tegenwoordig elke dag op het nieuws, dat er oorlog is. Het is belangrijk om over te dragen wat vrijheid is.”
‘De bevrijding leeft’
Theo Holwerda van de organisatie is een tevreden man. “Alle leeftijdsgroepen zijn er. Dan zie je dat het leeft.” De organisatie heeft voor deze middag in Aldtsjerk eigenlijk maar één doel, zegt Holwerda: “Wij willen die beide mannen een mooie middag geven .Dat se met een hele hoop mooie herinneringen weer naar huis gaan.” Dat lukt uiteindelijk prima. Parks bijvoorbeeld grijpt zijn kans en laat zich op de foto zetten met de twee zangeressen op het podium. “Ik ben blij om terug te zijn. Het voelt alsof ik weer onder oude vrienden ben.”
De eerste keer in Nederland kan Parks zich nog goed voor de geest halen: “We moesten langs de weg kruipen terwijl de kogels ons over het hoofd vlogen. Maar wat me nog goed bij is gebleven is hoe vriendelijk mensen hier altijd waren. Ik ben echt heel blij om hier nu weer te zijn.”
Verder door Fryslân
De komende dagen rijden ze nog door Fryslân. Op 4 mei zijn ze ’s ochtends bij de herdenking in Sneek en ’s avonds in Leeuwarden. Op 5 mei zijn ze te gast op het bevrijdingsfestival in Leeuwarden en op 7 mei in Kollum. Op 8 mei vliegen ze dan weer terug naar Canada.