Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld · Foto('s): Peters Foto Nieuws
  Peters Foto Nieuws

Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld

donderdag 26 april 2018

In de serie: ‘’beroepen in beeld’’, vertelde burgemeester Marga Waanders over haar werk. Iedere maand wordt er op deze manier een beroep belicht en krijg je als het ware een kijkje achter de schermen.

Anke Bijlsma, gastvrouw en programmeur van de Garnalefabryk opende deze avond. Een opmerkelijk gegeven vertelde ze, dat er deze avond voor het eerst totaal geen jeugd aanwezig is. Tijdens de voorgaande beroepen in beeld, waren er steeds een behoorlijk aantal jongeren. Waarom deze avond niet zou je denken, leeft dit vak niet onder de jeugd of is het gewoon niet aantrekkelijk. Dan is dit het moment om het tegendeel te bewijzen: Marga Waanders geboren en opgegroeid in Twente komt rond haar 17de in aanraking met Friesland doordat ze de lerarenopleiding in Leeuwarden komt doen, met als hoofdvak Nederlands. Vervolgens gaat ze letterkunde studeren in Groningen. Dat ze daar niet heel veel moeite voor hoefde te doen, bleek al snel.

In Leeuwarden kwam ze in aanraking met de politiek en werd ze lid van de PvdA. In 2001 werd ze wethouder van de gemeente Leeuwarden. Grote projecten zoals de parkeergarage onder het zaailand en de toegangswegen om Leeuwarden heeft ze opgestart wat jarenlange projecten waren en zelfs voor een deel nog niet eens afgerond waren toen ze in 2008 ging solliciteren op de functie van burgemeester in de gemeente Dongeradeel. Medio oktober koos de gemeenteraad haar daadwerkelijk als de nieuwe burgemeester.

Ze begint te vertellen over dingen die indruk op haar maakten. Eén van de eerste experimenten die ze aanging was hoe het leven is met een enkelband om. Ze wilde weten en ervaren hoe het voelde voor een aantal inwoners om zo’n band te moeten dragen. In haar burgemeesterschap vindt ze verbindingen over de grenzen van de gemeente heen belangrijk. Het partnerschap met de Duitse stad Fulda welke werd aangegaan en ondertekend op 15 juni 2013, is daar een belangrijk onderdeel van.

Waanders vervolgt haar verhaal over welke eigenschappen een burgemeester zoal moet hebben. Dat je verbindingen moet kunnen leggen, een bruggenbouwer moet kunnen zijn. Je moet ‘zitvlees’ hebben omdat je veel overleggen moet bijwonen. Eén van de wettelijke taken is voorzitter zijn van de gemeente raad. Als voorzitter sta je boven de partijen. De burgemeester bedrijft geen politiek. Zo vindt ze het belangrijk om ongeacht de kleur van de partij, samen te kunnen werken. Als burgemeester is het zwaarste wapen wat je kunt inzetten dat je altijd het recht hebt om een genomen besluit via de minister terug te laten draaien. Dit is natuurlijk niet waar je op uit bent, want vrienden maak je daar natuurlijk niet mee. Het is het laatste redmiddel als je vindt dat je gemeente geschaad wordt. Uiteraard moet je dit met goede argumenten kunnen onderbouwen om een genomen besluit ongedaan te krijgen. De wet goed uit je hoofd kennen is niet iets wat noodzakelijk is zegt ze, ‘’je zou het zelfs niet moeten willen’’. Basale kennis hebben dat is wel een ‘must’. Je team van ambtenaren zorgen ervoor dat alles met actuele kennis wordt onderbouwd.

Jeugd die dreigt te ontsporen wil ze na inzet van alle partijen zelf ook nog wel eens bezoeken en het liefst in bijzijn van ouders een gesprek aangaan. Waarschuwen voor hun toekomst, wat ze zoal op het spel zetten. ‘’Wil zeker niet de persoon in kwestie terecht zetten’’, dat is niet aan mij. Het bezoeken van mensen in goede en slechte tijden is iets wat het werk zo bijzonder maakt vertelt ze. Leven en dood staan soms heel dicht bij elkaar. Natuurlijk heeft ‘’het vak’’ ook minder leuke kanten. Zo heb je weinig vrije tijd. Ook kun je je soms een beetje eenzaam voelen, je zit in een team maar in vele dingen sta je ook alleen, je bedrijft geen politiek.

Om burgemeester te worden solliciteer je op een profielschets die de raad van een gemeente heeft opgesteld. Voor mij zelf begon dat met kijken of ik mij zelf hierin kon vinden. Toen ik zag dat ik mij zelf hierin herkende heb ik gesolliciteerd op deze mooie baan. Na een aantal gesprekken werd mij duidelijk dat ik grote kans maakte en ging alles ineens heel snel en was ik wethouder af. Nu zijn we in een fase dat we fuseren en dient er volgend jaar een nieuwe burgemeester te komen. ,,Zou u dat willen worden?” is de vraag. Nee beslist niet, dat moet je niet willen. Er moet een nieuwe burgemeester komen die geen verbindende geschiedenis heeft.

Aan het einde van haar verhaal komen de sinterklaas-perikelen aanbod en ontstaat er een levendige discussie.
Om dat de klok aangeeft dat de tijd er opzit, stuurt programmeur Anke Bijlsma aan op een ‘vragen rondje’. Er komt o.a. een vraag uit de zaal over de Pannakooi in Dokkum, welke overlast veroorzaakt. Ik wil en kan hier nu niet op in gaan, ‘’Maar ik beloof u dat ik het op de agenda ga zetten om dit intern opnieuw te bespreken’’ is haar antwoord. De gepeilde reacties uit de zaal leren dat de aanwezigen een avond hebben gekregen waarvoor ze kwamen. Als dank voor Marga Waanders haar bijdrage kreeg ook zij, net als haar voorgangers de inmiddels wel bekende garnalen-bonbon. Deze is speciaal ontwikkeld door patissier Wiebe de Jong, voor Programma de Garnalefabryk met als zilt ingrediënt; zeekraal.

Het volgende ‘beroep in beeld’ is op 16 mei, De tweede lezing van ziekenhuispsychiater Alexander Keijzers. Het thema is’ Psychiatrie hier en nu’. De opgaves stromen al binnen. Dus wees er snel bij via info@garnalefabryk.nl Meer informatie is te vinden op de Facebookpagina en www.garnalefabryk.nl.

Auteur: Redactie RTVNOF
Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
  0511-441202 of   nieuws@rtvnof.nl.
Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld · Foto('s): Peters Foto Nieuws
Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld · Foto('s): Peters Foto Nieuws
Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld · Foto('s): Peters Foto Nieuws
Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld · Foto('s): Peters Foto Nieuws
Burgemeester Marga Waanders brengt haar beroep in beeld · Foto('s): Peters Foto Nieuws
  Peters Foto Nieuws

VANDAAG OP DE RADIO

105.0 - 105.8 - 107.0 - 107.3 - 107.8 FM
  • 00:00 - 18:00
    It lûd fan Stêd, Waad en Wâlden
    Non-stop muziek met (regio)nieuws en weer.
  • 18:00 - 19:00
    Lytse Klankjes
    Jikke Wiersma
  • 19:00 - 21:00
    Leafde foar Muzyk
    Klaske Ferwerda
  • 21:00 - 23:00
    De Smachtwacht
    Mark & Frank Spijkers
  • 23:00 - 00:00
    It lûd fan Stêd, Waad en Wâlden
    Non-stop muziek met (regio)nieuws en weer.
© 1989 - 2025 RTVNOF · Contact · Tip de redactie · Ingezonden brieven · Disclaimer · Privacy Statement RTV NOF · Vrijwilliger worden?